Wybór czołówki do biegania

Bieganie stało się nieodłącznym elementem życia wielu ludzi. I, według statystyk, tych ludzi będzie coraz więcej! Sklepy sportowe mają aktualnie swoje pięć minut i co rusz wymyślają nowe modele odzieży i butów, które miałyby uczynić ten sport jeszcze bardziej przyjemnym. Jednak dla tych osób, które biegają przez cały rok i nie straszny im ani chłód, ani śnieg, przydatne są inne akcesoria biegacza – na przykład latarka czołowa, która rozświetli mrok (szczególnie, jeśli biegamy po nieoświetlonych miejscach czy górach).

Dlaczego czołówka jest taka ważna dla biegacza?
Pomimo tego, że czołówek używają nie tylko biegacze, ale również miłośnicy wielu innych dyscyplin sportowych, pierwotnie dedykowana była właśnie im. Własne źródło światła umożliwia trenowanie niezależnie od pory dnia i miejsca, w jakim się znajdujemy – czyli mamy to, co lubimy najbardziej, wolność decyzji. Z czołówką nigdy więcej nie będziesz musiał biegać kółek po szkolnym boisku, prawdopodobnie w towarzystwie wielu innych biegaczy. Nie wspominając już o tym, że biegając z czołówką wzrasta Twój poziom bezpieczeństwa, bo jesteś po prostu bardziej widoczny.

Jakim typem biegacza jesteś?
Zanim kupisz czołówkę, zastanów się, jakim typem biegacza jesteś. Dzięki temu wybierzesz odpowiednią czołówkę spośród wielu modeli – na przykład, biegając amatorsko późnymi wieczorami nie będziesz potrzebował takiej z mocnym na sto metrów światłem, prawda?

Na co zwracać uwagę przy wyborze czołówki?
Pierwszym istotnym parametrem jest waga sprzętu. Potrzebujesz bowiem lampki do biegania, a nie fajnie wyglądającego gadżetu na głowę, który będzie więcej przeszkadzał niż pomagał. Zasada jest prosta – powinieneś być skupiony na biegu, a nie na tym, co masz na głowie. Polecamy modele kompaktowe lub takie, które pojemnik na baterie mają zlokalizowany z tyłu głowy.
Drugą ważną rzeczą jest mocowanie. Przecież czołówka nie może ograniczać Twoich ruchów, ani prędkości z jaką biegasz, czy to trucht, sprint czy interwały – ma Ci być przede wszystkim wygodnie. Dlatego wybierając czołówkę, dokładnie obejrzyj ją pod kątem systemu mocowania. Jakie cechy powinno spełniać dobre mocowanie? Powinno być solidne, komfortowe i wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie za cienkie i niezbyt wiotkie. Takie, którego nie będziesz poprawiać co trzy minuty biegu.
Ostatni parametr, który jest zależny od indywidualnych potrzeb biegacza to moc lampki. Są różne modele ze względu na rodzaj biegania – czy to czołówki do biegania rekreacyjnego, czy do biegania zawodowego. Zwróć również uwagę na system zasilania (baterie czy akumulatory) oraz wodoodporność. Wystarczy jeden krótki bieg w deszczu, żeby zepsuć nawet najdroższą czołówkę, jeśli nie jest wodoodporna.
 

 

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Na naszej stronie znajdziesz akcesoria i sprzęt potrzebne na wyprawę w góry. Zapraszamy do czytania!

plecaki górskie ze sklepu e-moko.pl